Nostalji Yolculuğuna Çıkaran Motorola Telefonların Unutulmaz Hayat Serüveni

Eski Motorola telefonları hatırlıyor musunuz? Zamanında cep telefonu dünyasında büyük bir yerleri vardı! Peki en son ne zaman birilerinin bu telefonları kullandığını gördünüz? Hatta daha önce bu markanın adını bile hiç duydunuz mu? Hadi bugün hep birlikte eski anılara dalalım ve bu markanın sektördeki yolculuğunu keşfedelim…?

Kaynak: https://www.thefactsite.com/motorola-…

!928 yılında Paul ve Joseph Galving kardeşler İllinois eyaletinin Şikago şehrinde “Galvin İmalat Şirketi” adı altında Motorola’yı kurdu.

1926’da Paul’un eski bir iş arkadaşı olan Edward Stewart, elektronik cihazlar için geçici bir süreliğine pil işlevi gören bir aygıt yaratarak Storage Battery Şirketini kurdu, bu aygıt, pil bulunmadığı durumlar için kullanılan yenilikçi bir çözümdü. Edward’ın işi başarısız olduğunda, Galvin kardeşler tasarımı satın aldı ve Galvin İmalat Şirketi altında Motorola’nın ilk ürünü haline getirdi.

Galvin kardeşler sayesinde 1930’lu yıllarda Motorola radyo olarak adlandırılan ucuz radyo türleri artık otomobillerde yerlerini almaya başladı.

O zamanlarda genel olarak polis departmanlarına ve belediyelere satılırdı bu radyolar. Markanın ismi de buradan gelmektedir, ‘motor’ kelimesi motorlu taşıttan gelir ‘ola’ kelimesi de ses anlamına gelir böylece ‘hareket halindeki ses’ anlamına tamamlanır.

1930’ların sonlarına gelindiğinde, şirket birçok tek ve çift yönlü radyo üretmeye başladı.

Bunlar arasında polis arabaları için radyo alıcıları da vardı. Motorola’nın en önemli ürünlerinden bazıları, dünyanın ilk FM taşınabilir çift yönlü radyosu olan SCR300 modeli ve II. Dünya Savaşı döneminin en ünlü radyosu olan Handie-Talkie SCR536’dır modelidir. İlerleyen tarihlerde ev sektörüne giriş yapan şirket adını Motorola anonim olarak değiştirdi.

İkinci Dünya Savaşından sonra televizyonlar, Amerikan evlerinde yaygınlaşmaya başladı ve şirket işlerini büyütmek için bu fırsatı değerlendirmeye karar verdi.

Şirket 1947 yıllarda, uygun fiyatlarda olan ve bir yılda 100.000’den fazla ünite satan 7 inçlik Motorola Golden View’u piyasaya sürdü. 1960’larda, büyük ekranlı ilk taşınabilir televizyon olan 1960 Motorola Astronot’u tanıttıktan sonra bu sektöre isimlerini kazıttılar. Bugün Motorola, Hint pazarına yönelik akıllı televizyonlar da dahil olmak üzere çeşitli televizyon modelleri satmaya devam ediyor.

1973’te Motorola’nın önde gelen mühendisi Martin Cooper, dünyanın ilk cep telefonunu tanıttı ve bunun ardından hiç durmadan sonraki on yıl boyunca, cep telefonu teknolojisini geliştirmek için çalıştı.

Şirket 1984’te dünyanın ilk ticari cep telefonu olan DynaTAC 8000x’i piyasaya sürdü. Bu telefonun sınırlı konuşma ve pil süresi olmasıyla beraber şarj etmek için 10 saat beklemek gerekiyordu. Telefonun fiyatı o zamanlarda 3.995 dolardı (2020’de 10.000 dolardan fazla). Bundan 5 yıl sonra Motorola, ilk katlanabilir cep telefonu olan MicroTAC’ı üretti.

Motorola 2000’lerin başlarında katlanabilir telefonlarla başarılı oldu fakat 2007’de İPhone’un piyasaya sürülmesiyle birlikte satışlarda büyük ölçüde kayıplar yaşadı.

2009’a kadar şirket 4,3 milyar dolar kaybetti bu da şirketi iki ayrı şirkete bölünmeye zorladı. Bir şirket telekomünikasyona yönelikken diğeri tüketici ürünlerine yöneldi. Sonraki zamanlarda pek çok farklı şirket tarafından el değiştiren Motorola bu günlerde temel olarak Lenovo şirketinin bir branşı halindedir ve maalesef ki eski günlerdeki gibi cep telefonu sektöründeki lider konumunu korumuyor.

Motorola, radyo ve televizyon üreticisi olarak başlayıp cep telefonu teknolojisinde çığır açan bir geçmişe sahiptir. Ancak, akıllı telefonların gelişiyle karşılaştığı zorluklar karşısında güçlü kalamadı.

Tarihteki iniş çıkışlarına rağmen, Motorola’nın mirası, ürünleri ve patentleri ile telekomünikasyon endüstrisini etkilemeye hala bugüne kadar devam ediyor. Marka eski şanından uzak olsa da Motorola her zaman iletişim teknolojisi dünyasında öncü olarak hatırlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x