Bilime ışık tutan genç kadınlara anlamlı destek

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ve L’Oréal Türkiye iş birliğiyle bu yıl 22. kez düzenlenecek olan “Bilim Kadınları İçin” programına başvuru süreci 1 Haziran’a kadar devam ediyor. Bilimde genç ve yetenekli bilim kadınlarının başarılarını görünür kılarak daha fazla tanınmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirilen “Bilim Kadınları İçin” programında, ilham veren çalışmalarıyla bilimin gelişmesine katkı sağlayan genç ve yetenekli 40 yaş altı 4 bilim kadınına, bilimsel araştırmalarında kullanmak üzere 200 bin TL değerinde proje desteği sağlanacak.

10 YILDA 4 MİLYON

21 yılda çok yol kat ettiklerini söyleyen L’Oréal Türkiye Ülke Genel Müdürü Sinem Sandıkçı Gökçen, programla ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Bilim Kadınları İçin projemiz ile Türkiye’de bilim kadınlarımıza sadece son 10 yılda yaklaşık 4 milyon TL’lik destek sağladık. Türkiye’nin en uzun soluklu sosyal sorumluluk projelerinden biri olmanın gücüyle, bilim kadınlarımızın ortaya koyduğu ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu bağımsız jürisi tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu kazanan projelere ödülü doğrudan veriyoruz. Geçtiğimiz yıl ise dünyada programın 25. yılını kutladık. Şimdiye kadar 150’ye yakın milletten 4000’den fazla 40 yaş altı genç kadın bilim kadını ödüllendirildi. Programın Yükselen Genç Yetenek Ödülü kısmında 260 bilim kadınına ödül verildi. Bu programla bilime olduğu kadar bilimsel alanlarda toplumsal cinsiyet eşitliğine de ihtiyaç duyulan bir dönemde genç bilim kadınlarını teşvik ediyor ve destekliyoruz. Her disiplinde yeni ufuklar açarak gerçek bir dönüşüm sağlıyoruz. Program, toplumdaki ve bireylerdeki önyargıların değişmesi ve kız çocuklarının bilimsel çalışmalara teşvik edilmesi açısından da önem taşıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x